Květen 2010

Coelurus

29. května 2010 v 18:35 Dinosauři
Coelurus, další malý dravý dinosaurus, postavou i chováním podobným kompsognatovi, žil během jury v mokřinách a lesích Severní Ameriky.Na předních končetinách měl pouze tři prsty.Hlava byla pouze velikosti lidské pěsti.Maximální délka: 2 m.Váha: 20 kg.Období: pozdní jura.Fosilní nálezy: Severní Amerika (Wyoming v USA).
Coelurus

Druhy dravích ptáků

29. května 2010 v 15:17
Dravci jsou velmi zajímaví živočichové a to také proto že připomínají chování dinosaurů například káně Harrisova loví ve skupinkách a tady jsou informace o některých dravcích.Raroh velký je ohrožený dravec z čeledi sokolovitých.Raroh velký je dravec dorůstající 47-55 cm s rozpětím křídel 105-129 cm.
Raroh velký
Sokol stěhovavý je asi nejběžnější draví pták na světě vyskytuje se po celém světě s výjmkou antarkdidy.Tento druh má mnoho poddruhů, ale ne všechny jsou uznávány některé prameny uvádí 15-17, někdy dokonce i 19 poddruhů.
Sokol stěhovavý
Hadilov písař nejvyší dravý pták afriky.Jeho jméno je odvozeno od dvou věcí: 1 tento pták se živí výhradně hady.2 jeho pera na hlavě přípomínají písařská pera.Délka těla: 125-150 cm, výška asi 140 cm.Rozpětí křídel: 2 m (i více).Hmotnost: 2,3-4,3 kg.
Hadilov

Draví potomci dinosaurů

28. května 2010 v 19:33
Všichni ptáci jsou potomky dravých dinosaurů nanpříklad velociraptora, sinosauropteryx, dromaeosaurus.Také nejprimitivnější ptáci například archaeopteryx byli masožraví, ale v zobáku ještě měli zuby.Tady jsou někteří zástupci dravců: raroh velký, orel mořský, puštík obecný.A tady jsou někteří zástupci praptáků: archaeopteryx, hesperornis, ichthyornis.
Sokol stěhovavý
Fosilie archaeopteryxe

Obří draví ptáci z pravěku

28. května 2010 v 14:17 Pravěká zvířata
Phorusrhacos byl mohutný nelétavý pravěký pták výšky 2,5 m a vážící 140 kg.Ve své době kdy byl světadíl jížní amerika odělen od severní ameriky byl phorusrhacos největším dravcem jížní ameriky.Phorusrhacos dosahoval rychlosti závodního koně a jeho zobák dosahoval délky až 70 cm.
Phorusrhacos

Obří dromaeosauridi

27. května 2010 v 16:37 Dinosauří rekordy
Z těchto obávaných dravců jsou nejznámější velociraptor a deinonychus.Ovšem méně známými jsou rekordmani této čeledi.Tady je seznam tří největších z dromaeosaridů.Megaraptor: 9-12 m.Austroraptor: 6-7 m.Utahraptor: okolo 5-6 m
Utahraptor

Mosasaurus

27. května 2010 v 9:29 Pravěcí plazi ve vodní říši
Jméno: Mosasaurus-ještěr od řeky Mosely.Náleziště fosilií: Holandsko, ale pravděpodobně se vyskytoval na celém světě.Doba: Svrchní křída před 70-65 miliony let.Maximální délka: 18 m.Byl to blízký příbuzný varanů.
Mosasaurus

Obří theropodi

27. května 2010 v 9:11 Dinosauří rekordy
I u theropodů existovali rekordmani tady je seznam těch největších.Spinosaurus: 18 m.Giganotosaurus: 14 m.Carcharodontosaurus: 13,5 m.Suchomimus: 12,5 m.Baryonyx: 12 m.Tyranosaurus rex: 12.Allosaurus: 10 m
Giganotosaurus

Rekordní části těla

25. května 2010 v 15:59 Dinosauří rekordy
U dinosaurů existovaly i rekordní části těla  z nich se například měřila délka rohu.Zde jsou některé rekordní části těla: roh Triceratops délka rohu 1 m.Dráp Therizinosaurus délka drápu 70 cm.Krk Sauroposeidon délka krku 15 m.Hlava o tom se spekuluje protože pokud počítáme do délky i límec kolem krku rekordmanem byl ceratopsid Pentaceratops dohromady s límcem totiž měřila 3 m, ale pokud límec nepočítáme rekordmanem byl spinosarus jehož lebka měřila 1,75 m takže si rozhodněte sami.Zuby Giganotosaurus délka zubů 15 cm.
Therizinosaurus

Pět největších dinosaurů

24. května 2010 v 17:41 Dinosauří rekordy
Mezi největší a nejtěžší zvířata, která kdy žila patřili sauropodi.Objevili se na konci triasu (před 250-200 m.l.).Sauropodi byli býložravci s velkými těly, malou hlavou a s extrémně dlouhým ocasem a krkem.Tady je seznam pěti největších: Amphicoelias váha 150 tun délka 65 m .Supersaurus váha 55 tun délka 42 m.Argentinosaurus váha 90 tun délka 41 m.Andesaurus váha 12,5 délka 40 m.Seismosaurus váha 30 tun délka 35 m
Seismosaurus

Spinosaurus z JP

21. května 2010 v 17:45 Masožraví dinosauři v Jurském parku
Spinosaurus z JP
Spinosaurus ze všech masožavých dinosaurů v jurském parku dopadl asi nejlíp.Kromě toho souboje s tyranosaurem byl naprosto v pořádku.Spinosaurus se objevil až v Jurském parku 3 kde v jedné scéně zabije tyranosaura.

Tyranosaurus rex(tyranský ještěr)

20. května 2010 v 19:00 Masožraví dinosauři v Jurském parku
Tyranosaurus s objevil ve všech třech dílech.V prvním pronásleduje auto jedoucí rychlostí 60 km/hod.Ve dvou dílech ze tří byl král ostrova, ale ve třetím díle ho zabije spinosaurus.Vprvním díle se utká se smečkou raptorů.Ve druhém díle unesou samce a jeho mládě on však uprchne a pozabíjí posádku pak uteče do města a začneho ničit.Jakmile je dostanou do nákladní lodi v tom nákladním prostoru zabije mládě tyranosaura toho únosce.Teď pravda o tyranosaurovi: Tyranosaurus vžádném případě nemohl běžet rychlostí 60 km/hod. a to sice proto že byl moc těžký proto jeho maximální rychlost byla okolo 32 km/hod.Co se týče toho souboje se spinosarurem nikdy by k tomu nedošlo protože oba žili na jiných světadílech a v jiné části období křídy.A i kdyby k tomu došlo nevěděliby co spolu mají dělat protože by pro sebe nebyli potravní kunkurenti.Pravděpodobně by se obešli a k ničemu by nedošlo.Po objevu tyranosaura byl považován za největšího theropoda na světě, ale pak byl ojeven giganotosaurus který ho porazil o jednu tunu a o  jeden metr.Pak se objevi spinosaurus který giganotosaura překonal o jednu tunu a o čtyři metry.Tyranosaurus rex z JP

Velociraptor(rychlý zloděj)

20. května 2010 v 17:38 Masožraví dinosauři v Jurském parku
Velociraptor se objevil ve všech třech dílech.Ve filmu to byl inteligentní a krvelačný dravec dosahující rychlosti geparda.Délky 3 m a výšky 2 m.Dokonce v jedné scéně Jurského  parku 1 zaůtočí malá smečka raptorů na tyranosaura.Teď pravda o velociraptorovi: Velociraptor byl ve skutečnosti malý dromeosaurid délky 1,8 m a výšky 60 cm.Také vžádném případě nemohl dosahovat rychlosti geparda maximální rychlost byla 60 km/hod. a to jen na krátké vzdálenosti.Velciraptor měl také tělo pokryté jemným chmýřím.Popis délky spíše odpovídal deinonychovi který takové délky dosahoval.
Velociraptor z JP
Velociraptor novější podoba

Giganotosaurus(obří jížní ještěr)

20. května 2010 v 15:48 Dinosauři
Giganotosaurus byl postrachem Patagonie k tomu ještě napomáhal fakt že giganotosaurus lovil ve smečkách díky tomu mohl giganotosaurus ulovit i argentinosuara.Tento obří theropod byl druhým největším Masožravcem co kdy chodil po zemi.Giganotosaurus byl objeven v roce 1994 ametérským paleontologem.Jeho jméno znaméná ,,obří jížní ještěr''.
Giganotosaurus

Elasmosaurus

20. května 2010 v 14:33 Pravěcí plazi ve vodní říši
Bizarní mořský plaz Elasmosaurus, žíjící sto milionů let po muraenosaurovi, byl posledním zástupcem této vývojové linie.Měl až 71 krčních obratlů, což vedlo k tomu, že jeho hadí krk dorůstal až 6 metrové délky.Střední část měl také mnohem větší než muraenosaurus.Způsob lovu elasmosaura byl pravděpodobně stejný jako u jeho starších příbuzných, přesto že zvětšující se délka krku mu mohla umožňovat větší dosah.
Elasmosaurus

Coelophysis

20. května 2010 v 11:24 Dinosauři
Tento primitivní,lehce stavěný theropod byl 3 m dlouhý a vážil okolo 30 kg.Coelophysis také lovil a žil ve smečkách kde společně mohlo žít až 100 jedinců.Fosilní nálezy: Severní Amerika (Arizona,Colorado,Nové Mexiko v USA).Tento dinosaurus lovil většinou menší zvířata například ještěry, ale pokud byl ve smečce troufl si i na lystrosaura.Coelophysis

Megaraptor namunhuaiquii

20. května 2010 v 10:10 Dinosauři
Tento obrovský dromeosaurid dosahoval délky 8-12 m a vážil asi 2-3 t.Podobně jako austroraptor si tento dravec pokud byl ve smečce mohl troufnout i na malé sauropody.Jeho drápy na zadních nohách měřily až 40 cm.Jeho největším konkurentem byl podobně jako u austroraptora giganotosaurus.
Megaraptor namunhuaiquii

Austroraptor cabazai

20. května 2010 v 9:42 Dinosauři
Austroraptor cabazai
Tento obrovský dromeosaurid dosahoval délky 5-7 m a váhy 500 kg.Na rozdíl od ostatních dromeosauridů měl neobvykle krátké paže.Pokud lovil ve smečce mohl si troufnout i na malé sauropody.Tento velký dravec se vyskytoval v Jížní Americe(Argentině).Jeho hlavním konkurentem byl giganotosaurus který byl druhým největším theropodem na světě.

Baryonyx(těžký dráp)

20. května 2010 v 9:23 Dinosauři
Baryonyx
Baryonyx-tzn. ,,těžký dráp'',objevený v 80. letech 20. století v anglickém dolu na jíl, byl jedním z nejzajímavějších evropských dinosaurů , odkrytých v nedávné době.Na theropoda byla jeho lebka velice neobvyklá, zakončená zploštělým krokodýlím čenichem-rostrem.Zuby měl spíše konické než čepelovité, uspořádané v čelistech v hustch řadách.Měl také dva velmi velké drápy, dosahující délky kolem 30 cm.Maximální délka: 9 m.Váha: 2 t.Období: raná křída.Fosilní nálezy: Evropa(Anglie).