Únor 2011

Psovité šelmy 3.díl první psi a vlci

20. února 2011 v 16:08 Projekty
Na tomto obrázku je jeden z představitelů rodu Epicyon-E. haydeni
Rod Epicyon patřil mezi úplně první "pravé" psy. Tento rod byl předkem vetšiny dnešních divokých psů napřiklad vlků. Rod Epicyon obýval Severní Ameriku zhruba 15 milionů let. Druhy z rodu Epicyon vážily od 50 do 170 kg a měřily zhruba od 90 do 180 cm. Těmto psům a jejich příbuzným se říka "kosti drtící psi".
Kostra rodu Aelurodon
Tento rod patřil také mezi první "pravé" psy, ale už k nim měl daleko blíže. Rod Aelurodon obýval Severní Ameriku zhruba 15 mil. let. Rod Aelurodon má šest druhů: A.asthenostylus, A.ferox, A.mcgrewi, A.taxoides, A.stirtoni, A.montaneis. Tento rod vážil od 30 do 60 kg.
Canis lepophagus
Canis lepophagus byl první známý "pravý" vlk, který žil v Severní Americe od pozdní Miocénu po začátek Pleistocénu. Tento primitivní vlk vážil okolo 18 kg a jeho délka je odhadována na 1 m. Byl objeven roku 1938.

Aviatyrannis (tyranský děd)

6. února 2011 v 10:57 Dinosauři
Aviatyrannis byl tyrannosauroidní teropod, který žil na území dnešního portugalska v období svrchní jury. Tento dinosaurus byl popsán v roce 2003 paleontologem Oliverem Rauhutem z formace Alcobaca. Jedná se o jednoho z nejstarších známých tyrannosauroidů, pouze rod  Guanlong a možná Iliosuchus jsou ještě starší. Je pravděpodobné že Aviatyrannis byl blízký příbuzný primitivního tyrannosauroida stokesosaura (původně byli dokonce povážováni za jeden rod).Délka: okolo 1,4 m.Váha: zhruba 20 kg.
Aviatyrannis jurassica